Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Kurkumina - działanie i właściwości prozdrowotne

faszynelka

Kurkumina

turmeric3251560_1280

Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy. Choć słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, niewiele osób wie, że jest to związek, który nie najlepiej wchłania się w ludzkim organizmie. Dlatego, aby polepszyć absorpcję kurkuminy, zaleca się przyjmowanie jej w połączeniu z innymi związkami, takimi, jak chociażby piperyna, którą znajdziemy w czarnym pieprzu.

Kurkimina zastosowanie

Kurkumina to żółty pigment, który kojarzy się przede wszystkim z curry, kurkumą oraz w mniejszym stopniu z imbirem. Jest to mała cząsteczka, która jest prototypowym „kurkuminoidem” i wykazuje działanie podobne do innych polifenoli, jednak przynależy do innej klasy tego rodzaju związków, co czyni ją unikalną w tej grupie.

Kurkumina ma silne działanie przeciwzapalne, a wstępne badania pokazują, że mogą one chronić organizm przed progresją nowotworu.

Kurkumina badana jest również ze względu na inne właściwości, takie jak ograniczenie spadku zdolności poznawczych związanych ze starzeniem się. Poza tym związek ten może korzystanie wpływać na zdrowie serca, dzięki zmniejszeniu poziomu lipidów i blaszek miażdżycowych w tętnicach. Bardzo możliwe, że kurkumina zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i korzystnie wpływa na łagodzenie skutków ubocznych, które pojawiają się w tej chorobie.

Kurkumina podawana doustnie ma słabą dostępność biologiczną, co oznacza, że tylko niewielki procent tego związku zostaje wchłonięty przez organizm. Z tego względu należy przyjmować ją wraz z innymi związkami, chociażby z ekstraktem z czarnego pieprzu, czyli piperyną. Jednak jeśli zależy nam, aby kurkumina dotarła do jelita grubego ze względu na jej miejscowe działanie przeciwzapalne i wspomagające proces trawienia, można przyjmować ją samodzielnie.

turmeric2998946_1280

Kurkumina dawkowanie

Wykazano, że dawki wielkości do 8 g kurkuminoidów nie wiążą się ze znacznymi skutkami ubocznymi, a ponadto testy in vitro sugerują, że kurkumina ma dość duży próg bezpieczeństwa. Z kolei w wysokich stężeniach kurkumina może powodować uszkodzenie DNA i tłumić działanie układu odpornościowego. Jednak obecnie nie wiemy, jak faktycznie wpływa to na zdrowie człowieka.

Zapraszamy do skorzystania z: darmowa bramka sms

Na kaca polecamy: środek na kaca

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci