Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Różeniec górski - zioło na kaca?

faszynelka

W niektórych preparatach reklamująych się jako Lek na kaca jednym ze składników jest zdobywający coraz większą popularność różeniec górski (rhodiola rosea). Czy rzeczywiście ma on działanie niwelujące albo nie dopuszczające do powstania kaca?

Brak jest bezpośrednich na to dowodów, w postaci badań naukowych u osób spożywających alkohol. Niemniej sporo jest dowodów pośrednich, że różeniec górski może łagodzić niektóre z objawów kaca, spożyty zarówno przed jak i po piciu. 

rhodiola

Przede wszystkim, pamiętać należy, że kac to zespół objawów, które powstają z oddziaływania alkoholu na różne organy naszego organizmu. Różeniec górski nie leczy całego kaca, jako jednostki chorobowej, ale pomaga zwalczyć niektóre z jego objawów. Jednym z nich jest zmęczenie - wywołane przede wszystkim nieprawidłowym snem po spożyciu alkoholu. Badania przeprowadzone na pracownikach szpitali, którzy podczas dyżuru narażeni są na znaczne niedobory snu, wykazały iż spożycie różeńca górskiego znacząco pomaga zwalczyć objawy niewyspania - grupa, która dostawała różeniec w trakcie swojej pracy, o wiele lepiej radziła sobie z niewyspaniem, nie czuła zmęczenia i popełniała mniej błędów podczas pracy. Ponieważ jednym z elementów kaca jest niewyspanie i zmęczenie intelektualne nim wywołane, różeniec górski może być tu jak najbardziej skuteczny. 

Drugim częstym objawem kaca są bóle w układzie mięśniowym. Dotyczy to zarówno bóli mięśni, stawów, jak i ogólnej niemocy, poczucia wiotkości, braku sił. Różeniec górski często stosowany jest przez sportowców, właśnie w celu wyeliminowania takich objawów, podczas długiego uprawiania sportu. I tu znowu dotykamy sedna sprawy - skoro różeniec górski zwalcza objawy takie jak bóle mięśni i stawów, przyspiesza regenerację po wysiłku fizycznym - może być z powodzeniem stosowany do zwalczania tego objawu kaca, jakim jest szeroko pojęty ból w układzie ruchowym. 

rozeniecgorskirhodiolarosea

Podsumowując, warto zwrócić uwagę na preparaty zawierające w swoim składzie różeniec górski - takie jak np Wonkac

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Jackowski55] 95.41.113.*

    Nie słyszałem o tym wcześniej ale chętnie zgłębię temat. Ze swojej strony polecam 2kc restart na kaca. W składzie ma kwas bursztynowy, fumarowy i szereg innych składników, które pomagają usuwać toksyny z organizmu. Fajnie stawia na nogi.

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci