Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

[nie tylko o kacu] nanotechnologia w służbie diagnostyki

faszynelka

Lekarze od dawna zwracają uwagę, że im szybciej zdiagnozujemy chorobę nowotworową, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent zostanie w pełni wyleczony. Do tej pory wykrycie nowotworu we wczesnym stadium było wyzwaniem, ponieważ dopóki pacjent nie miał objawów, nie szukał pomocy lekarza. A kiedy symptomy zaczynały się pojawiać, oznaczało to, że choroba zdążyła się już rozwinąć. Wyniki najnowszych badań pozwalają mieć nadzieję, że w ciągu najbliższych 5 lat dzięki nanotechnologii będziemy mogli badać nasze płyny ustrojowe w poszukiwaniu niewielkich biocząsteczek (egzosomów), które wykażą oznaki nowotworu, zanim pacjent będzie miał jakiekolwiek objawy. Dzięki temu lekarze będą w stanie zatrzymać rozwój choroby, zanim on dobrze się zacznie.

laboratory2815639_1280

To wszystko ma być możliwe dzięki pomysłowi IBM na stworzenie tzw. laboratorium na chipie (lab-on-a-chip), które będzie można wykorzystywać jako przenośne urządzenie, pozwalające na wykonywanie testów na biomarkery w zaciszu własnego domu. Gdy urządzenie wykryje obecność komórek rakowych, zaleci natychmiastową konsultację ze specjalistą. Idea urządzenia opiera się odkrytych w latach 80. biocząsteczkach zwanych egzosomami, obecnych w płynach ustrojowych człowieka: ślinie, łzach, moczu czy w pocie. Są one wydzielane przez wszystkie komórki ludzkiego organizmu i przenoszą informacje na ich temat. Dzięki temu na podstawie badań egzosomów możemy wyciągnąć wnioski o stanie komórek, z których pochodzą. Egzosomy pomagają dostarczać informacje o chorobach centralnego układu nerwowego (np. Alzheimer, stwardnienie rozsiane, udar), włóknienie nerek, choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory na długo, zanim choroby te dadzą pierwsze objawy.

medic563423_1280

Do tej pory barierą badania tych cząsteczek była ich wielkość. Są one bowiem tysiące razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Nanotechnologia wykorzystywana w chipach IBM pozwala na analizę biocząsteczek o średnicy do 20 nanometrów, a w tej skali możliwe są badania DNA, wirusów i właśnie egzosomów. Naukowcy pragnął, aby do 2022 roku technologia ta była powszechnie dostępna do użytku domowego. Najprawdopodobniej jednak na samym początku będzie ona wykorzystywana głównie przez lekarzy. Aby zaczęto stosować ją w domowym zaciszu na masową skalę, cena takiego urządzenia musi być odpowiednio niska. Jednak jeśli faktycznie IBM zmieści laboratorium diagnostyczne na krzemowym chipie, to jego cena powinna być stosunkowo przystępna. Wówczas pozostanie tylko przekonać potencjalnych pacjentów i ich lekarzy o korzyściach wynikających z zakupu tego urządzenia.

Zapraszamy do odwiedzin stron:

Czyj to numer

Darmowa Bramka Sms

Lek na kaca

 

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci