Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

[nie tylko o kacu] Medytacja zmniejsza lęki

faszynelka

edytacja zmniejsza lęk przed nawrotem nowotworu

meditation2214532_1280

Informacja o pokonaniu nowotworu nie zawsze jest ostateczna. Osoby, które wyzdrowiały doskonale zdają sobie z tego sprawę i bardzo często jeszcze przez długi czas obawiają się nawrotu choroby. Ten strach jest bardzo istotny zwłaszcza w przypadku młodych osób, które pokonały raka piersi. Autorzy najnowszych badań twierdzą, że aż 70% osób z przebadanej przez nich grupy bało się nawrotu tak bardzo, że miało to negatywny wpływ na dalsze medyczne postępowanie, nastrój, związki, wyznaczanie celów i jakość życia.

Najnowsze badania pokazały, że różne formy relaksacji skutecznie zmniejszają poziom strachu i poprawiają stan psychologiczny i emocjonalne samopoczucie u obecnych i byłych pacjentów onkologicznych. Medytacja jest jedną z technik psychologicznych, które można do tego celu wykorzystać. Coraz częściej onkolodzy zwracają się do psychologów, aby ci pomogli ich pacjentom w pokonaniu depresji, lęków i strachu zrodzonego z diagnozy raka.

W początkowych badaniach wzięły udział młode osoby, które pokonały raka piersi i stosowały relaksację mięśni, medytację i wizualizację, aby spróbować obniżyć strach przed nawrotem choroby. Na początku około 50% wszystkich uczestników badania określiło swój starach jako silny. Następnie badacze podzielili grupę 222 osób, które pokonały raka na dwie grupy. W jednej terapeuta przeprowadził 5 sesji relaksacyjnych po około 60-90 minut. Druga grupa nie otrzymała żadnego dodatkowego psychologicznego wsparcia.

yoga3053487_12801 Do analizy wyników badacze użyli standardowych pomiarów do określenia poziomu strachu przed nawrotem choroby. Im większy wynik na skali, tym większy strach. Jeszcze przed rozpoczęciem eksperymentu średni poziom strachu w pierwszej grupie wynosił 82,7, a w drugiej 85,7 punktów. Po zakończeniu badań okazało się, że u osób z grupy, która brała udział w sesjach relaksacyjnych, znacznie spadł poziom strachu, w porównaniu z grupą, która nie otrzymała żadnego dodatkowego wsparcia. Strach u pacjentów, którzy brali udział w zajęciach z terapeutą, zmniejszył się średnio o 18,1 punktów, a w drugiej grupie o 7,6. Wyniki pogłębiły się wraz z upływem czasu. W ciągu kolejnych 6 miesięcy u osób, które brały udział w sesjach relaksacjach, strach zmniejszył się o 27,2% a w pozostałej grupie o 17,8%.

Inne badania pokazały, że osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową również mogą skorzystać na pomocy psychologa czy terapeuty. Kanadyjskie badania 305 chorych na raka pokazały, że 6 sesji terapii przeprowadzonych w przeciągu pół roku zmniejszyło objawy depresji u 52% pacjentów w porównaniu z 33% pacjentów, którzy takich sesji nie mieli. Te badania pokazują, że w przypadku pacjentów onkologicznych, zarówno w trakcie terapii, jak i po jej szczęśliwym zakończeniu, należy zadbać o ich komfort psychiczny.

Tę notkę sponsoruje:

Darmowa Bramka SMS

Encyklopedia suplementów

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci