Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Zanieczyszczenie powietrza - czy można temu zaradzić?

faszynelka

Tłuszcze Omega-3 zmniejszają szkody wywołane zanieczyszczonym powietrzem

industry611668_1280

O szkodliwym wpływie zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie naukowcy wiedzą już od dawna. Niestety, najnowsze badania pokazują, że skutki wystawiania się na zanieczyszczenia mogą być groźniejsze, niż wydawało się to nam do tej pory. Dotychczas bowiem sądzono, że drobinki zanieczyszczeń, które trafią do naszych płuc, już w nich zostają, powodując różne choroby układu oddechowego, z nowotworem płuc włącznie. Okazuje się jednak, że cząsteczki zanieczyszczeń potrafią przedostawać się z płuc do innych organów, nerek, wątroby, mózgu, a nawet do jąder. To oznacza, że konsekwencje przebywania na zanieczyszczonym powietrzu mogą być o wiele poważniejsze.

Jest i druga strona medalu. Badania pokazały, że tłuszcze Omega-3 nie tylko chronią nasz organizm przed szkodami wywoływanymi przez zanieczyszczone powietrze, ale także niwelują je. Skuteczne będą zarówno kwasy tłuszczowe Omega-3 pochodzące z lnu, konopi, ryb czy suplementów diety. W przeprowadzonych na myszach badaniach okazało się, że Omega-3 zmniejszał stany zapalne i stres oksydacyjny spowodowane zanieczyszczonym powietrzem i zmniejszył szkody w organizmie gryzoni o około 30-50%.

W trakcie badań narażono myszy na działanie cząsteczek podobnych do niebezpiecznego dla ludzi PM 2.5, który występuje w zanieczyszczonym powietrzu. Cząsteczki zostały tak zmodyfikowane, aby badacze mogli je z łatwością śledzić w organizmach myszy. Wówczas okazało się, że wędrują one z płuc do innych organów, takich jak mózg, wątroba, nerki, śledziona, a nawet jądra. To oznacza, że cząsteczki zanieczyszczeń mogą przechodzić przez barierę z płuc, wędrować do innych organów i wywoływać w nich choroby. Stanowi to poważny problem, gdyż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że zanieczyszczenie powietrza na całym świecie rośnie w alarmującym tempie, zarówno w krajach biednych, rozwijających się, jak i bogatych. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, jednak pomimo apeli naukowców, nie zanosi się na to w najbliższym czasie. To dlatego odkrycie prozdrowotnych właściwości kwasów tłuszczowych Omega-3 w starciu z obecnymi w organizmie zanieczyszczeniami jest tak istotne.

fog1984057_1280

Skuteczna dawka, która zabezpieczy nas przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń, to około 2-4 gramów Omega-3 na dzień, co odpowiada dwóm porcjom 85-gramowego łososia lub śledzia. Z drugiej strony, w przypadku dzieci i kobiet w ciąży, naukowcy zalecają, aby ograniczyć się do maksymalnie jednej 85-gramowej porcji ryby dziennie, ze względu na możliwość zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w rybach.

W celu najlepszej ochrony przed szkodliwymi skutkami zanieczyszczonego powietrza powinniśmy stosować zbilansowaną dietę, która zaspokoi wszystkie potrzeby naszego organizmu. Jeśli zanieczyszczenie powietrza jest duże, powinniśmy unikać głównych dróg i wysiłku fizycznego na dworze. Powinniśmy też jeździć samochodem z zamkniętymi oknami.

Polecane linki:

Darmowa Bramka SMS

Lek na kaca

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci