Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Wpływ diety bogatej w błonnik na cukrzycę

faszynelka

Czy dieta bogata w błonnik zapobiegnie cukrzycy typu 1?

diabetes777002_1280

Cukrzycę typu 1 – insulinozależna, diagnozuję się najczęściej u dzieci poniżej 14 roku życia. Wywoływana jest przez wadliwe działanie systemu immunologicznego, który zwraca się przeciwko właścicielowi i atakuje komórki trzustki odpowiedzialne za produkcję insuliny. W konsekwencji osoby za diagnozowaną cukrzycą muszą codziennie przyjmować zastrzyk z insuliny, aby utrzymywać właściwy poziom cukru we krwi. Jest to niewygodne i bardzo niepraktyczne, a ponadto nie ma na horyzoncie innego sposobu na kontrolowanie cukru w organizmie cukrzyka. Poza tym ten rodzaj cukrzycy skraca przewidywana długość życia o około kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie wiadomo dokładnie, co sprawia, że układ immunologiczny zwraca się przeciwko właścicielowi, ale na świecie żyje około 20 mln osób, zmagających się z tą chorobą.

Jednak jeśli najnowsze badania na laboratoryjnych myszach znajdą zastosowanie u ludzi, to może okazać się, że żadne zastrzyki nie będą już konieczne, a sama choroba przejdzie do historii. Okazało się bowiem, że dieta bogata w błonnik może chronić nas przed rozwinięciem się cukrzycy typu 1.

W ostatnich badaniach naukowcy monitorowali zdrowie myszy, które miały predyspozycje do zachorowania na odpowiednik ludzkiej cukrzycy insulinozależnej wśród gryzoni. Około 70% myszy karmionych zwykłą zachorowało po 30 tygodniach. Natomiast w grupie gryzoni, którym zapewniono dietę bogatą w błonnik, choroba ta prawie w ogóle nie wystąpiła, co oznaczałoby, że błonnik chroni nasz organizm przed zwróceniem się przeciwko samemu sobie.

syringe1884784_1280

Jak tłumaczą badacze, w naszym jelicie grubym błonnik dzieli się na krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, oktan i maślan, które osłabiają reakcje układu immunologicznego, dzięki czemu nie atakuje on właściciela. Ich właściwości mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku cukrzycy t. 1, ale również w takich chorobach jak astma czy zespół jelita wrażliwego.

Błonnik jest odporny na trawienie w jelicie cienkim. Zamiast tego fermentuje i jest rozkładany przez bakterie w jelicie grubym i okrężnicy. W wyniku tego powstaje oktan, który zmniejsza ilość komórek odpornościowych, które przygotowane są do ataku na trzustkę, oraz maślan, który z kolei wzmacnia inne komórki organizmu odpowiedzialne za osłabianie systemu immunologicznego. Dzięki temu reakcje autoimmunologiczne są tłumione, nie dochodzi do zniszczenia komórek trzustki, co sprawia, że może ona samodzielnie produkować insulinę. W rezultacie nie dochodzi do zachorowania na cukrzycę insulinozależną.


Zanim jednak naukowcy ogłoszą zwycięstwo nad cukrzycą typu 1, trzeba przeprowadzić jeszcze wiele badań. Po pierwsze należy potwierdzić, czy podobne działanie diety bogatej w błonnik wystąpi u ludzi oraz jakie mogą być tego skutki uboczne. Jeśli wysokobłonnikowa dieta okaże się nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna, to błonnik można by podawać dzieciom w postaci proszkowego dodatku do posiłków lub rozpuszczać go w szklance z wodą.

diabetes2994808_1280

 

więcej na temat błonnika oraz innych suplementów diety dowiesz się z Encyklopedii Suplementów Diety

Jeśli chcesz powiadomić kogoś o tym artykule skorzystaj z Darmowa Bramka SMS  - bez ograniczeń, bez tokenów, do wszystkich sieci

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • henerribaso

  Po prostu wow! Dlaczego o takich odkryciach nie mówi się w telewizji, radiu itp? Przecież to proste do zastosowania w codziennym życiu a może nas bardzo chronić. Dobrze posiadać takie informacje. Pozdrawiam!
  ___________
  WiP DZMR

 • aga-joz

  Fajnie by było- tu błonnik, tu lewoskrętna witamina C, tu jeszcze inne cuda i wszystkie choroby znikną. Szkoda tylko, że to nie takie proste. Rewelacje naukowe pojawiają się co i rusz, a po pewnym czasie nikt o nich nie pamięta

 • ortelo

  No dokładnie, pojawiają się co rusz a nawet nie nagłaśnia się tego i na końcu nieliczna grupa wie o tym ;)
  ___________
  E-Zwolnienie

 • Gość: [Ultimed] 5.174.167.*

  Wiadomo, że dieta to podstawa przy tego typu problemach zdrowotnych. Wiele osób, w szczególnosci starszych ma spore problemy z utrzymaniem właśnie diety.

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci