Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Niektórzy nigdy nie chorują?

faszynelka

Czemu niektórzy nigdy nie chorują?

Każdy z nas zna co najmniej jedną osobę, która nigdy nie choruje i nie chodzi na zwolnienia lekarskie. Sezon przeziębień kończy się dla niej co najwyżej kilkoma pociągnięciami nosa. Takie osoby wydają się nadludźmi z systemem immunologicznym, o jakim możemy tylko pomarzyć, rozpuszczając kolejną porcję witaminy C w nadziei, że chociaż minimalnie zwiększy ona nasze szanse w tegorocznym
sezonie grypowym. Jaki jest zatem sekret ludzi, którzy wydają się nigdy nie chorować? Co możemy zrobić, aby stać się tacy jak oni i już nigdy nie opuścić weekendowego wyjazdu w góry z powodu wysokiej gorączki i bolącego gardła? Czy osoby, które nigdy nie chorują, naprawdę istnieją, czy to tylko legenda?

medications257344_1280

Przeciętny człowiek przeziębia się około 200 razy w ciągu swojego życia. Jednak wydaje się, że przynajmniej dla niektórych ta średni jest zdecydowanie wyższa. Naukowcy nie są jednak w stanie w żaden sposób wykazać, jak to się dzieje. Do tej pory nikt nie zdołał naukowo potwierdzić związku pomiędzy stylem naszego życia a działaniem układu immunologicznego.

Naukowcy uważają, że opowieści o superludziach, którzy nigdy nie chorują, pozostają w najlepszym wypadku nieudowodnione, a w najgorszym po prostu nieprawdziwe. System immunologiczny każdego z nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny, zupełnie jak nasze odciski palców. To, że reaguje on różnie na daną chorobę u różnych osób, jest wynikiem różnorodności, jaką odziedziczyliśmy po
naszych przodkach, a ta różnorodność jest kluczowa dla przetrwania ludzkości jako gatunku. Nawet gdy jakaś choroba zdziesiątkuje ludzkość, to dzięki różnorodności systemu immunologicznego część z nas przeżyje i będziemy mieli szanse odbudować naszą populację. I jak pokazały badania ta niewielka ilość genów, którymi najbardziej się między sobą różnimy, są tymi, które wpływają na nasz system immunologiczny. Dlatego u jednych działa on silniej, a u innych słabiej w przypadku różnych chorób. Czy możemy go wzmocnić za pomocą antyoksydantów, witaminy C, herbaty z cytryną i imbirem, czosnkiem? Nie wiemy.

Dlaczego zatem jedni wydają się lepiej zwalczać infekcje od innych? Z jednej strony znany jest związek pomiędzy zakresem i ilością mikrobów zamieszkujących nasze jelita a naszym system immunologicznym, jednak badacze nie potrafią powiedzieć, jak ma się to do naszej codziennej diety. Podobnie jest ze stresem.

despair513529_1280

Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak postrzegamy nasze zdrowie. Traktujemy je jako nagrodę za nasze życiowe wybory, a choroba jest czymś, co może nam je w każdej chwili odebrać. Jednak jest to fałszywy obraz działania naszego systemu immunologicznego. To właśnie oznaki przeziębienia (gorączka, katar, kaszel) są oznaką, że działa on prężnie i neutralizuje infekcje. Naukowcy zwracają uwagę, że wirusy powinniśmy postrzegać nie jako wrogów, ale nauczycieli naszego systemu immunologicznego, które pobudzają go i stawiają mu nowe wyzwania.

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci