Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Czy czeka nas wieczna młodość?

faszynelka

Nowe terapie komórkowe przywracające młodość

girl2543069_1920

Wraz z wiekiem komórki naszego ciała gromadzą uszkodzone DNA i po przekroczeniu pewnego progu zniszczenia, nie mogą już zostać naprawione. Wówczas taka komórka albo przekształca się w komórkę nowotworową, albo ulega samozniszczeniu, albo przechodzi w stan spoczynku (senescencji). Na początku uważano ten ostatni rodzaj komórek za neutralne. Bezużyteczne, ale też nieszkodliwe. Teraz okazuje się, że mają one na nas szkodliwy wpływ. Okazało się bowiem, że komórki, które przeszły w stan spoczynku, odgrywają bardzo ważną rolę przy chorobach związanych ze starzeniem się. Badania opublikowane w zeszłym roku
pokazały, że usunięcie tych komórek u myszy powoduje, że żyją one średnio 20% dłużej. Najnowsze badania z kolei wykazały, że starzenie się nie tylko może być odwleczone w czasie, ale też potencjalnie cofnięte.

Te odkrycia pokazują, że terapie przyszłości, które będą usuwały z ciała ludzkiego komórki, które przeszyły w stan spoczynkowy nazywany senescencją, ochronią nas przed skutkami starzenia się, a nawet mogą ten proces odwrócić. To oznacza, że w przyszłości lekarze będą leczyli samą starość, a nie choroby, które są z nią związane.

Kiedy myszom wstrzyknięto substancję zaprojektowaną, aby usunęła komórki, które weszły w stan spoczynku ze względu na zniszczenia DNA, ich futro odrosło, poprawiła się praca nerek, a nawet potrafiły biegać dwukrotnie dłużej niż ich rówieśnicy, których nie poddano terapii.

dna163466_1280

W innym badaniu przebadano dwie populacje myszy: zwykłe oraz szybko starzejące się. Po 10 dniach od podania substancji, która usunęła komórki w stanie spoczynku, futro starzejących się myszy zaczęło odrastać. Po 3 tygodniach pokazały się korzyści fizyczne.
Starsze myszy przebiegały dwa razy większy dystans niż myszy niepoddane terapii. Po miesiącu odnotowano poprawę pracy nerek. Zespół obecnie zajmuje się badaniem czy te myszy również będą żyły dłużej. Zarazem badacze przygotowują się do serii bezpiecznych
badań na ludziach, aby ostatecznie ustalić, czy usunięcie komórek w stanie spoczynku pomoże odwrócić skutki związane ze starzeniem się i w rezultacie wydłużyć nasze życie.

Badacze chcą również przeprowadzić testy na chorych na guza mózgu, a dokładnie na glejaka wielopostaciowego, ponieważ zachowuje się on jak komórki w stanie spoczynku. Oznacza to, że białkowa substancja, która usuwa te komórki z ciał myszy, może będzie w stanie wyleczyć tę formę raka.

Potrzebnych jest jeszcze wiele badań, aby z powodzeniem, stosować taką terapię u ludzi. Badacze nie są pewni, czy taki lek w ogóle da się stworzyć. Pozostaje dodatkowo pytanie o limit takiej techniki, bo w końcu ile komórek z naszego ciała możemy bezpiecznie usunąć.

polecane strony:

lek na kaca

bezpłatna bramka sms

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci