Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

[Nie tylko o kacu] Dobre nowiny z transplantologii

faszynelka

Ogłoszono sukces przeszczepu obu dłoni u dziecka

W 2015 roku po raz pierwszy przeprowadzono operację przeszczepienia obu dłoni u 8-letniego chłopca. W dwa lata po zabiegu lekarze ogłaszają sukces i odsłaniają kulisy rekonwalescencji, dając tym samym nadzieję kolejnym dzieciom. Do tej pory bowiem operacje jednoczesnej transplantacji obu dłoni były przeprowadzane wyłącznie u dorosłych.

Mieszkający w Stanach Zjednoczonych Zion Harvey stracił obie dłonie i stopy w wieku 2 lat, w wyniku sepsy. Chociaż udało się uratować jego życie, konieczna była amputacja. Od tej pory chłopiec pod wieloma względami był zależny od osób trzecich. Przez 6 lat zmuszony był używać kikutów swoich kończyn oraz specjalnego sprzętu, aby móc się samodzielnie się ubierać, myć czy jeść. W wieku 8 lat przeszedł transplantację obu dłoni, a dziś można powiedzieć, że całkowicie odmieniła jego życie.

Od 1998 roku ponad 100 osób na całym świecie przeszło operację przeszczepienia dłoni lub ręki. Takie operacje wykonuje się już w wielu krajach na niewielkiej liczbie odpowiednio dobranych pacjentów. W maju 2000 roku po raz pierwszy przeprowadzono taką operację u dziecka. Pacjentką była dziewczynka z Malezji, która urodziła się z poważnymi wrodzonymi deformacjami ręki, a przeszczepiony organ pochodził od jej zmarłej przy porodzie siostry bliźniaczki. Natomiast Zion jest pierwszym dzieckiem na świcie, który otrzymał dwie nowe dłonie.

W ciągu 8 miesięcy od operacji Zion potrafił samodzielnie posługiwać się nożyczkami i kredkami, a po roku był w stanie zamachnąć się trzymając oburącz kij bejsbolowy. Po 18 miesiącach chłopiec potrafi samodzielnie pisać i jeść, korzystać z toalety czy ubierać się o
wiele sprawniej niż wcześniej. Obecnie w dwa lata po operacji chłopiec cieszy się wolnością i niezależnością, jaką dały mu nowe dłonie.

Każdy przeszczep jest ryzykowny, ponieważ ciało biorcy może odrzucić nowy organ. Również przyjmowanie leków  immunosupresyjnych, które mają temu zapobiec, wiąże się z wieloma zagrożeniami dla organizmu. Chociaż obecnie chłopiec nie ma z tym problemu, rekonwalescencja nie odbyła się bez komplikacji. Od czasu operacji układ immunologiczny Ziona próbował odrzucić przeszczep osiem razy, włączając w to groźne powikłania w 4 i 7 miesiącu od przeszczepu. Udało się temu zapobiec dzięki lekom immunosupresyjnym, bez upośledzenia funkcji nowych dłoni. Chłopiec jednak musi przyjmować wiele leków, aby jak najbardziej zwiększyć szanse na to, że jego ciało będzie tolerowało parę nowych dłoni. Lekarze mają jednak nadzieję, że z czasem będą mogli zredukować wielkość podawanych chłopcu dawek leków immunosupresyjnych. Zion przeszedł również wiele zabiegów fizjoterapeutycznych, które pomogły mu w posługiwaniu się nowymi dłońmi. Uczęszczał również na konsultacje psychologiczne, które
miały na celu pomóc mu w oswojeniu się z narządami od dawcy. Udana operacja chłopca daje nadzieję również innym dzieciom, które straciły kończyny w wyniku choroby, wypadku czy wady wrodzonej.

źródło to tradycyjnie Guardian

Zapraszam też po porcję tradycyjnie polecanych stron:

- Darmowa Bramka SMS

- Lek na kaca

 

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci