Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

Czy wolno mieszać alkohole i czy ma to wpływ na kaca.

faszynelka

"A mówili mi przyjaciele, nie mieszaj ogórków z dżemem, musztardy z kisielem i.. wódki z likierem!" albo "nie mieszaj piwa i wódki bo zarzygasz sobie butki" - brutalnie i prosto z mostu przekazuje pewną myśl polskie przysłowie. Anglicy w tej kwestii mają ładniejsze powiedzenia: "grape or grain but never twain" (winogrona lub zboża, ale nigdy oba naraz), oraz "Wine before beer and you’ll feel queer. Beer before wine and you’ll feel fine” (czyli (tłumaczenie moje): najpierw winka, potem piwka - to poczujesz się jak dziwka, najpierw piwa, potem winka - rano będzie dobra minka!). Wśród osób pijących alkohol pogląd, że kac jest powodowany albo mieszaniem alkoholu, albo piciem najpierw alkoholu mocnego, a potem słabego, jest dość mocno zakorzeniony. A czy ma coś wspólnego z prawdą?

beverage2603697_1280


Przede wszystkim zbadajmy sprawę od strony logicznej. Dlaczego dla organizmu jest różnicą kolejność picia napoju alkoholowego? Czy wypicie tej samej ilości czystego alkoholu, ale raz w kolejności od najsłabszego napoju alkoholowego, np słabego piwka, do mocniejszego - np. wódki, a drugi raz - na odwrót, ma jakiekolwiek znaczenie dla metabolizowania tej ilości? Jaki jest tego sekret? No właśnie. Trudno znaleźć racjonalne wytłumaczenie. Sytuacja ma też swój aspekt psychologiczny. Picie alkoholu słabszego, potem mocniejszego, lub ewentualnie picie tylko jednego rodzaju napoju alkoholowego jest czymś naturalnym, jest zwykłą konsumpcją alkoholu. Natomiast picie alkoholu mocnego, a potem dokładanie do tego słabszego kojarzyć się już może nam z efektem "dobijania się", czyli jest związane ściśle z sytuacjami ostrego nadużywania alkoholu. Dodatkowo osoba, która zaczyna od mocnego alkoholu łatwiej traci racjonalny osąd sytuacji i chętniej sięga po większą ilość. Nie dziwne, że potem powstaje kac, którego przyczyna jest zwalana na "kolejność picia". Oczywiście warto potraktować tę jarmaczną analizę z pewną rezerwą - nie dotyczy ona wszystkich, ani ludzi, ani sytuacji, ale powinna dać nam pewien ogląd na samą wartość powiedzeń dotyczących alkoholu.

alkoghol2714482_1280


Logika, psychologia, wszystko ok, ale może warto sprawę po prostu zbadać? Dokonano i tego! W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badanie, gdzie studentom (wykluczono osoby mające problemy z alkoholem) podawano rozmaite kombinacje drinków. Następnego dnia mierzono intensywność kaca u poszczególnych grup. Nie znaleziono żadnej korelacji między kolejnością, rozrzedzeniem drinka, a dolegliwością odczuwania kaca. Jedyne co stwierdzono, to fakt, że alkohole czyste, można powiedzieć przezroczyste, powodowały o wiele mniejszego kaca, niż alkohole kolorowe. Jest to zgodne z teorią kongenerów, tj. fuzli - ale ten temat był już poruszany na tym blogu. Nadal nie ma to żadnego związku ani z kolejnością, ani z zasadą "nie mieszania".


Jak widzimy zasady "zaczynaj słabszym, kończ mocniejszym" oraz "nie mieszaj" nie znajdują ani uzasadnienia w metabolizmie, ani nie przechodzą testów laboratoryjnych. Oczywiście są to względnie nieszkodliwe mity i jeśli ktoś uważa, że mu pomagają, niech zapomni, że przeczytał/a ten drobny wpis.

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci