Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

[nie tylko o kacu] Rak prostaty

faszynelka

Wysocy mężczyźni częściej chorują na nowotwór prostaty!


Dokładne poznanie przyczyn chorób nowotworowych w znacznym stopniu pomaga zmniejszyć ryzyko ich występowania. Czasem wystarczą pewne nawet niewielkie modyfikacje stylu życia, aby uniknąć groźnych chorób. Do podobnych wniosków doszli również naukowcy zajmujący się badaniem raka gruczołu krokowego. Przeprowadzone analizy pokazały interesującą zależność pomiędzy ryzykiem wystąpienia tego raka a cechami fizycznymi mężczyzn.

Badacze przeanalizowali dane medyczne 141 896 mężczyzn. Po średnio 14-letniej obserwacji odnotowano 7024 przypadków raka gruczołu krokowego, w tym 726 zachorowań na złośliwą postać tej choroby. W sumie w 934 rozwój raka prostaty zakończył się śmiercią. W badanach tych wykazano, że niektóre z naszych cech fizycznych wydają się zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju złośliwego raka gruczołu krokowego. Okazało się na przykład, że ryzyko wystąpienia groźnego raka prostaty zwiększa się o 21%, a ryzyko śmierci z tego powodu o 17% na każde 10 cm wzrostu mężczyzny powyżej normy. Badania pokazały również, że wyższy wzrost nie był związany z ogólnym zachorowaniem na raka, tylko z najbardziej agresywną i złośliwą formą tej choroby. Oczywiście na nasz wzrost nie mamy wpływu, ale na drugi z czynników, który został powiązany z występowaniem nowotworu prostaty już tak. A jest nim otyłość.

Badania pokazały, że ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego jest związane z BMI i obwodem w pasie. Szczególnie istotny jest obwód w talii, ponieważ jest on bezpośrednio związany z nadwagą, w przeciwieństwie do BMI, które u mężczyzn o znacznie rozbudowanej tkance mięśniowej również może być bardzo wysokie. Na podstawie analizy dostępnych danych wykazano, że każde dodatkowe 10 cm w pasie jest związane z prawdopodobieństwem zachorowania na raka prostaty większym o 13% i ryzykiem śmierci z tego powodu większym o 18%.

Nadwaga została powiązana z 11 często występującymi nowotworami, ale zdaniem naukowców może to być, przynajmniej częściowo, związane z późną diagnostyką raka u tych osób. Okazuje się, że otyli mężczyźni mają mniejsze szanse na zdiagnozowanie u nich raka
prostaty z powodu mniejszego stężenia antygenów charakterystycznych dla tej choroby. Mają również mniejsze szanse na biopsję i mają tendencję do posiadania większej prostaty, niż osoby o prawidłowej wadze, co sprawia, że wykrycie guza jest u nich znacznie trudniejsze. Z kolei mniejsze prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia raka prostaty i wdrożenia leczenia prowadzi do większej liczby przypadków zaawansowanej formy choroby, a co za tym idzie do większej śmiertelności. Natomiast właściwa masa ciała redukuje ryzyko wystąpienia raka prostaty i spowodowanej nim śmierci.

Oczywiście rak gruczołu krokowego może zaatakować każdego mężczyznę, bez względu na jego wzrost czy obwód w talii, jednak warto podkreślić, jak ważne jest, aby prowadzić zdrowy i zbilansowany tryb życia. W tym przypadku może pomóc organizmowi obronić się rakiem prostaty.

źródło: guardian

Tradycyjna porcja linków:

Darmowa bramka sms

Encyklopedia suplementów

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci