Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

[Nie tylko o kacu] Zapalenie wątroby typu C

faszynelka

Czy przeciwwirusowe leki na HVC są skuteczne?

HCV, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C, to poważna, przewlekła choroba, która wymaga nieustannych kontroli lekarskich i przyjmowania leków zapobiegających namnażaniu się wirusa w organizmie. Rozwój HCV może prowadzić do raka wątrobowokomórkowego (HCC) i marskości wątroby, co sprawia, że często niezbędny jest przeszczep wątroby u osób zarażonych wirusem. Niedawno pojawiły się jednak informacje, jakoby obecnie stosowanie leczenie HCV było nieskuteczne. W związku z tym najbardziej zainteresowani tym lekarze, klinicyści, a nawet sami pacjenci postanowili odpowiedzieć na te zarzuty.

Klinicyści i naukowcy, którzy od lat leczą pacjentów na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz grupa zarażonych wirusem pacjentów, zareagowała na artykuł dotyczący efektywności terapii. Zauważają oni, że przeprowadzone badania skupiły się na skuteczności wirusologicznej leków, a nie na oszacowaniu śmiertelności chorych pacjentów, więc nie da się na ich podstawie wysnuć wniosków na temat ich faktycznej efektywności. Głosy, które wątpią w powodzenie terapii, która uratowała życie wielu pacjentom zakażonych wirusem, mogą powstrzymywać osoby, które dopiero niedawno zostały zdiagnozowane jako nosiciele HCV, przed wprowadzaniem leczenia.

Autorytety w walce z wirusem HCV podkreślają, że eliminacja wirusa C zmniejsza śmiertelność. Dowodzą oni, że doustne leki przeciwwirusowe przyjmowane przez osoby z HCV w znaczny sposób zmniejszają śmiertelność oraz zachorowalność na marskość.
Najnowsze dane pokazują, że w wyniku wstępnej terapii przeciwwirusowej nastąpił 11% spadek śmiertelności, a zapotrzebowanie na przeszczep wątroby u osób z przewlekłym HCV spadło o 50%. Oznacza to, że organy dawców będą bardziej dostępne dla osób bez
wirusowego zapalenia wątroby. Takie dane znajdują potwierdzane na całym świecie.


Historia leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C pokazuje, że zaledwie w nieco ponad dekadę udało się przekształcić tę nieprzyjemną i często śmiertelną chorobę, w taką, którą można stosunkowo łatwo wyleczyć i znacznie zminimalizować jej negatywne skutki. Zanim dana osoba dowie się, że jest nosicielem wirusa HCV, może upłynąć nawet kilkadziesiąt lat. Oznacza to, że przez ten czas wątroba może ulec znacznym zniszczeniom. Dlatego ważne jest, aby takie osoby rozpoczęły leczenie, które może znacznie przedłużyć długość ich życia.

Lekarze specjaliści w chorobach wątroby obawiają się, że negatywne opinie na temat skuteczności leczenia HCV mogą zniechęcać zarażone wirusem osoby do podjęcia leczenia. A to może mieć szczególnie negatywne skutki dla osób, które zmagają się z progresją
choroby czy niewydolnością wątroby.

 

źródło: guardian

Polecane strony: Suplementy diety, Darmowa Bramka SMS

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci