Menu

Sposoby na kaca

Wszystko o kacu co tylko można sobie pomyśleć i też te rzeczy których nie można

[Nie tylko o kacu] Magiczna pigułka

faszynelka

Biznes związany z branżą fitness rozkwita, a reklamy tabletek wspomagających odchudzanie, dietetyków, trenerów osobistych i siłowni atakują nas na każdym kroku. Co jednak w przypadku, gdy ktoś nie może ćwiczyć? Co z osobami, które są na tyle otyłe, że najmniejszy wysiłek fizyczny to ogromne obciążenie dla ich stawów i serca? Albo z osobami niepełnosprawnymi? Właśnie z myślą o takich osobach naukowcy opracowali substancję, która może zastąpić żmudne ćwiczenia na siłowni. Zanim jednak zostanie ona dopuszczona do użytku, musi przejść szereg badań, gdyż dotychczasowe testy przeprowadzano na laboratoryjnych myszach.
Substancja, o której mowa, znana jest pod nazwą GW501516 i pierwotnie opracowano ją w latach 90. jako lek na choroby metaboliczne i naczyniowo-sercowe.

Przeprowadzone wówczas badania wykazały, że pomaga ona zwiększać wytrzymałość oraz umożliwia szybsze spalanie tłuszczu. Niestety badania zastały zarzucone, gdy okazało się, że duże dawki GW501516 powodują raka. Chociaż zaprzestano badań komercyjnych, naukowcy nie wstrzymali testów z wykorzystaniem tej substancji. Przeprowadzone ponad dekadę temu
eksperymenty na myszach potwierdziły, że substancja zwiększa wytrzymałość, co spowodowało, że bardzo szybko trafiła ona na czarny rynek leków i została wykorzystana jako doping przez niektórych sportowców podczas Igrzysk w Pekinie w 2008 roku. W
kolejnych latach Światowa Agencja Antydopingowa zakazała tego leku i ostrzegała, że nie jest on bezpieczny.

Serie testów na myszach pokazała, że GW501516 zmienia aktywność prawie 1000 genów. Te z nich, które stały się bardziej aktywne, okazały się związane z rozkładem i spalaniem tłuszczu. Za to geny, które zostały wygłuszone, należały do grupy, która przemienia cukier na energię. Lek, który podano myszom, aktywuje białko mięśniowe znane jako PPARD. To samo, które aktywowane jest podczas ćwiczeń i treningów. W przeprowadzonych eksperymentach myszom kazano biegać na specjalnej bieżni. Te, które dostały lek, potrafiły biec do przez 270 minut, zanim uległy zmęczeniu. Myszy, które nie dostały lekarstwa, wytrzymały tylko 160 minut, nim osiągnęły swój fizyczną barierę. Wydłużeniu czasu ćwiczeń towarzyszyły inne zauważalne korzyści dla zdrowia. Myszy, które dostawały lek przez 8 tygodni, mniej przytyły i lepiej kontrolowały poziom cukru we krwi, co oznacza, że taka tabletka mogłaby pomóc osobom z cukrzycą.


Naukowcy uważają, że może ono odmienić życie tych, którzy nie są w stanie ćwiczyć z powodu ciężkiej otyłości czy poważnych fizycznych niepełnosprawności. Dzięki niej mogliby dojść do takiego momentu, w którym zdołaliby rozpocząć tradycyjne ćwiczenia.
Badacze zwracają uwagę, że każda tabletka, która wzmacniałaby nasz organizm, może zostać nadużywana, nie tylko przez sportowców, ale też np. przez trenerów koni. Na razie jednak substancja pozostaje na etapie badań, ponieważ przynosi ona korzyści w
niewielkich dawkach, ale w większych może mieć groźne skutki uboczne. Jest albo niesamowicie pomocna, albo wprost przeciwnie, nie ma stanu pomiędzy.

źródło: guardian. 

---

polecane strony: darmowa bramka sms

© Sposoby na kaca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci